Browsing Category

Blog

Blog

Schimbare la fata pentru VIP

img_21231Astazi m-am pomenit cu doua Vip-ri  in mina: unul mirosind a tipografie si inca a ceva….a schimbare, celalalt cu un luciul de octombrie.O simpla intimplare: Sergiu Garvrilita, redactorul sef al Vip-lui mi-a transmis editia proaspata si a hotarit sa ataseze si una ramasa din stockul lunii octombrie. Le-am pus linga laptopul la care lucram si mi-am zis ca ma apuc de ele cind imi termin treaba. In acel moment intra cineva in odaie si-mi spune: Oh, ce misto coperta are Vip-ul din aceasta luna. Are personalitate, are stil, da cine-i nenea asta? De fapt eu am remarcat coperta inca din masina, cind treceam pe linga un lightbox. Si pe mine ceva m-a prins pe cirlig….Nu atit nenea de pe coperta, cit noua abordare a copertei.Gata?Nu vom mai vedea fetze cu toti cei 32 de dinti afisati, fericite nu se stie de ce, asa, glamuros visatoare (am fost si eu printre ele de vreo 2 -ori).Vom vedea fizionomii inteligente, cu priviri imbibate de scop si ambitie? Curios… Continue Reading

Loading

Blog

Super afacere de criza

img_21161Ceea ce la noi se numeste “komisionka” la belgieni sa numeste Troc(la francezi,americani, irlandezi,olandezi, italieni exista , dar se numeste altfel). Un hambar enorm in care poti gasi diverse lucruri:de la anticariat adevarat la pret foarte bun, la obiecte utile la mina a doua, dar intr-o stare foarte buna, pina la kitch. Lumea civilizata a a gasit cea mai inteligenta solutie pentru a scapa de vechituri,cadouri inutile, obiecte uzate. La noi, in cel mai rau caz, acestea incep sa adune praful prin dulapurile din casa, iar in cel mai bun caz sunt trasmise la tara, la neamuri. La ei, oamenii scapa de ele si inca mai iau si un ban. In Belgia,unde am vazut eu primul Troc, 55% din pretul obiectului vindut ii revine Troc-lui, 45% – stapinului. Continue Reading

Loading

Blog

Masti de protectie gratuite la Bamboo

masca-pictataAm trecut pe la banca – toti angajatii purtau masti, in magazine – la fel, medicii dintr-o ambulanta- si ei purtau masti.Chiar daca imaginea un pic sperie, Ucraina e la o aruncatura de bat si cred ca nu trebuie sa va povestesc ce se intimpla acolo cu gripa porcina, ca si-asa o stiti mai bine ca mine. Mai multa lume mi-a spus ca nu poate gasi masti de protectie prin farmaciile din oras.Am incercat saptamina trecuta sa gasesc si eu masti pentru familia mea si anagajatii mei. Am gasit doar masti de 20 de lei, al caror pret( exagerat dupa mine) era motivat de farmacista prin faptul ca mastile respective au un ecran de protectie din plastic straveziu, detaliu ce le face mai eficiente, dar si mai incomode pentru purtat. Parca s-a descurcat lumea pina acum cu masti simple, la ce bun sa mai inventezi si ecranul acesta de protectie- ca sa le poti vinde cu 20 de lei? Nu, oamenii au nevoie de o masca simpla,ieftina. Nu-s si basta. Cica, cineva care a auzit inaintea noastra de faptul ca in Ucraina este epidemie, a cumparat toate stocurile de masti de pe piata si le-a revindut in Ucraina. Ca e adevar sau minciuna…ce mai conteaza…important e ca e nu se gasesc masti ietine si simple prin farmacii.Daca nu gasesti in prima farmacie din cale, te apuci sa faci turul la toate si cu siguranta inhati vreun virus mai simplu pe drum…Am sunat la o buna cunostinta si l-am rugat sa ma ajute sa gasesc niste masti. Cite vrei?Am zis 3000. Si le voi distribui gratuit prin magazinele “Bamboo” din CC Jumbo si CC Malldova la toti vizitatorii nostri. De fapt, imi doream niste masti colorate, ca tare sinistru mai arata oamenii in strada cu masti pe fata. Asa ca iti recomand sa fii inventiv, sa pui mina pe o careoca sau o pensula si sa-ti inveselesti masca…

P.S. Astazi lumea se duce la concertul Getei Burlacu.Geta a chemat toata lumea care vine sa poarte masti la eveniment.

Loading

Blog

Internetul – Junk time killer

[media id=51]

Lasa-ma sa ghicesc: Ce faci seara acasa, cind te pomenesti cu ceva timp liber in care telefonul nu mai suna, nici cel de casa si nici cel mobil….la tv numai telenovele sau povestirile de la acasa…..cei de-ai casei dorm sau adorm…..?

Aproape tremurind, te apropii de calculator, savurind apropierea de acea lume in care  in secunde numarate  vei mai descoperi ceva nou, o sa mai afli o duzina de stiri fara sens, vei vedea o groaza de imagini, vei mirosi aerul cu care respira comunitatea in seara asta…. Continue Reading

Loading

Blog

Asta se numeste teasing….

De citeva zile incerc sa scot in capat un filmulet despre Amsterdam. Imi iese mai lung decit il poate papa youtube-ul, asa ca ma chinui sa scot din el ce-i in plus, desi mie mi se pare ca nimic nu-i in plus. Azi seara va las si pe voi sa-l vedeti. S-a incintat macar cineva dintre voi de vremea de afara? Mi se pare formidabila!

Loading

Blog

Minuni se mai intimpla…, dar

Cit de nasol e sa traiesti, stiind ca ziua de maine nu-ti aduce ceea la ce te astepti.Prin casele noastre, astazi seara comunistii vor fi injurati, se vor face prognoze, gospodarii o vor face pe analistii politici, iar gospodinele vor ofta din greu, punind la cale treburile casnice.Site-le de stiri se intrec intre ele: oare care mai stoarce vreo declaratie, vreo prostie spusa de cineva. Oare nu e clar ca nu se intimpla maine nimic bun si nu vom avea un presedinte? Unul dintre comunisti a zis ca nu ofera mai multe detalii despre cele decise astazi ca sa fie sedinta de maine din parlament mai interesanta. Cind pamintul de sub picioare se transforma in nisip, nu-ti mai ramine decit sa distrezi poporul cu suspansuri din astea, de doi bani.Da-le Doamne minte si lumina maine sa imparta odata petecul asta de pamint uitat de tine….da’ nu cred.

Ce ma streseaza pe mine cel mai mult  e ca cineva din oficiali a declarat ca Moldova abia intra in criza. Toate procedurile astea de alegere a parlamentului, guvernului si presedintelui dureaza atit de mult. Ai nostri se joaca de-a cui mai mult ii va reveni. Impart prada nevinata….minuni se mai intimpla…pacat ca nu maine….

Loading