Browsing Category

Blog

Blog

UN OFF fără “of!”..cu Vlad Filat

Azi am uitat cardul de la aparatul foto în computer și nu vă dau poze.Poate între timp colegii își vor face o pomană și-mi trimit vreuna. Deocamdată, toată lumea de la offline bea bere și prețuiește fiecare minut rămas din acest week-end. Mai puțin eu, care tocmai mi-am terminat desfășurătorul pentru Deșteptarea de mâine și înainte de a închide pacostea asta numită laptop vă dau câteva impresii despre întîlnirea de azi cu primul ministru al țării.

Prima impresie: Prea calm și nu exagerat de încrezut. Optimism dozat, suficient de sincer ca să recunoască anumite lucruri, cum ar fi că nu este informat pe o temă sau alta.

Într-un moment dat, eu care sunt toată ziua în JurnalTv și sunt dobă de discuții despre referendum, am simțit nevoia să mai schimb tema. Nu de alta, dar aveam în față un om viu, un bărbat cu multă ambiție și aspirații mari, dar care pînă la urma este un soț, un tată. Și am vrut să știu și alte lucruri despre intrelocutorul nostru. Sper că a fost sincer în tot ce a spus.Iată ce-am aflat…

Vlad Filat este perfect împăcat cu postul său de prim-ministru și nu se visează în postul de președinte

Vlad Filat a promis să ia măsuri pentru promovarea brandului Moldova.Avem nevoie de o strategie modernă, comercială, bine gîndită de cîțiva oameni foarte creativi și cu mintea deschisă. Am cîteva proiecte care-și așteaptă clipa siderală. M-aș bucura ca aceste măsuri să fie luate cît mai curînd. Sunt gata să fac voluntariat pentru a crea o imagine nouă și modernă brandului Moldova.

Vlad Filat și-a petrecut ultima vacanță cu familia la vila din Holercani, care i-a fost oferită de cind și-a ocupat postul

Fiica lui Vlad Filat este gata să protesteze în fața Guvernului că să-și revendice dreptul de a petrece mai mult timp cu tata

Vlad Filat consideră că încrederea și copii sunt cele două componente ale unei relații de durată

Vlad Filat zice că apelează la un consultant în imagine. Deocamdată nu am ce-i reproșa la acest capitol,dar mi-ar plăcea să-l văd, uneori măcar, mai casual.

Vlad Filat susține că nu a încercat niciodată canabis și nici nu va susține inițiativa unuia dintre bloggeri de a fi legalizată marijuana în Moldova

Vlad Filat nu susține căsătoriile între homosexuali, considerînd că avem probleme mult mai importante și mai serioase de soluționat.

Vlad Filat susține că cine are să se înmulțească se va înmulți. Și dacă oamenii vor primi subsidii , asta nu-i va motiva să facă mai mulți copii. (aici nu sunt deloc de acord)

Vlad Filat nu a download-at niciodată filme de pe torrente..și deci pirateria din Moldova nu stă pe agendă

Apropos de întrebările pe care le-ați lăsat aici pe blog:
Textul acordului între MD și Fondul monetar a fost publicat. Deci căutați pe net.
Despre comisionul încasat de bănci pentru achitarea facturilor, și-a făcut notițe

Și la final, am aflat vești bune…există mari șanse să putem vota prin internet. E o procedură scumpă și de lungă durată, dar la asta se lucrează.

Loading

Blog

Bună de sâmbătă seara

Am tot stat și am ghicit daca e live sau nu.Eu zic că nu e un live 100% la 100%.Piesa însă este ca și interpreta…tocmai bună de sâmbătă seara.

Și tot azi m-am susprins pe gîndul că dacă ești foarte inventiv, poți să nu mai angajezi DJ pentru petreceri. Îți organizezi propriul concept party cu muzică de pe youtube. Pă băiatul ăsta îl urmăresc de câteva luni.

Loading

Blog

Primele pete de culoare

Eu în fiecare primăvară îi pândesc. Trec pe lângă pietrele din grădină, mă opresc și mă întreb: oare nu au inghețat?

N-au înghețat. Crocușii mei răsar de citeva primăveri. Am sădit vreo patru cepe și de la o primăvara la alta se fac tot  mai mulți.

img_3116

Loading

Blog

Cum nu le reușesc eu pe toate

Pînă cînd pregătesc o porție de poze frumoase de la minunata noastră Deșteptare, am hotărît să vă povestesc cum nu le reușesc eu pe toate. E ceva fenomenal, e o reacție în lanț, e un regim cronic dat peste cap. Și cel mai grav e că încep să mă dau bătută, să mă autoaccept. Cred că anii își spun cuvîntul:))

Prima dată cîNd am remarcat ca mi-a expirat revizia tehnica la mașină am reușit, cu chiu cu vai, să scap de-un polițist extrem de pisălog și nesuferit. L-am rugat să-mi explice de ce potrivit legii, dacă achiți amenda în primele 72 de ore, într-o singură bancă de la noi,ești scutit de jumătate din acea amendă. S- a uitat la mine enigmatic și mi-a dorit drum  bun, spunîndu-mi: ei înțelegeți dvs…..

Revizia tehnică tot expirată e….uite așa nu reușesc eu…..să fiu o șoferiță exemplară…

Am hotărât să merg la “Alice in Wonderland” cu cea mai mare fiică a mea. Dacă tot nu prea o văd, țineam din răsputeri să ne ducem împreună la cinema. Am eșuat. La minunatul film in 3D nu sunt lăsați copii sub 12 ani. După ce l-am văzut, am înțeles și de ce. Prea mulți iepuri nebuni….

uite așa nu reușesc eu…..să fiu o mamă exemplară

Despre cum nu reușesc eu să fiu o gospodină exemplară nici nu vă spun, mi-e jenă. Să coci timp de 30 min pește  la cuptor  și să-l scoți crud, asta încă trebuie să poți!

uite așa nu reușesc eu…..să fiu o gospodină exemplară

Dragi prieteni și pur și simplu cunoștințe, sper că acestea toate să fie un răspuns la eterna și îndrăgita întrebare la care tot răspund de ani buni: Spuneți-ne, dar cum reușiți dvs să le combinați pe toate atît de bine?

Loading

Blog

Jurnal TV….o săptămînă de dimineți în emisie

Acum 3 luni am acceptat această provocare. Vreau sa precizez că în momentul cînd primisem oferta aveam un regim de viață foarte lights, lucram intr-un ritm foarte plăcut  la proiectele mele, scriam zilnic pe blog, il susțineam pe Pasha Turcu, prezentam doar evenimentele la care se platea bine si care imi erau interesante, faceam yoga de 3 ori pe saptamina, meditam, mergeam la cursuri de psihologie, aveam timp sa-mi iau copilul de la gradinita si sa le spun povesti înainte de somn. Acum totul este exact invers….. Continue Reading

Loading

Blog

Rusia riscă să cîstige din nou Eurovisionul!

Kruta ty papal na tivi!, asta nu e despre el.Noi îl avem pe Pasha Turcu – produsul internauţilor basarabeni. Ruşii îşi au produs  lor – apărut din aceeaşi ţeavă. Ca să înţelegi nivelul de dezvoltare a unei naţiuni, pătrunde spre fundul undregroundu-lui său.

[media id=95]

Asta este piesa care l-a cosacrat.Mulţi au declarat probabil:fuuuuuuuuuuuuu!

[media id=94]

a urmat contactul direct cu cei care l+au îndrăgit pe internet….

[media id=93]

acum însă, înţeleg că aş fi promovat cu mare bucurie şi eu un astfel de reprezentant la Eurovision…dar…

Loading