Browsing Category

Blog

Blog

De ce scriu rar….

Am fost plecată o saptamîna din țară. Am filmat în Europa o emisiune. Este un proiect 100 % comercial, pe care l-am realizat la propunerea companiei Moldcell.  Am fost prin tări nordice, cu -16 grade ger si muuultă zăpadă.Nu știu dacă vă interesează cît de obositor  a fost. Dar nu pot să trec peste faptul că a fost extrem de interesant, cognitiv și confortabil, grație condițiilor create de organizatori și gazde. Pentru atitudinea asta le mulțumesc din tot sufletul.

Am încercat să storc din această călătorie cît mai multe lucruri interesante, pentru ca ceea ce veți vedea la tv să fie cît mai pe placul vostru. Despre cele intimplate va vor spune mai mult pozele….

img_9544Prima zi de filmări. Să fii și frumoasă și deșteaptă la -15 grade, pe acoperișul unei case, cu vîntul care îți congelează urechile și buzele – e foarte simplu!

img_9579

 

 

 

 

Nu vă spun ce-am scris pe tablă, ghiciți dacă vreți…dacă nu…așteptați nițel….

img_9625

 

 

 

 

 

 

 

 

Ce-a făcut Sonya Rykiel pentru H&M este o  crimă! Kitch…nici măcar o chițibuș n-am putu să-mi aleg.

img_9770

Europencele însă, nu sunt de-acord cu mine.În ziua lansării colecției s-au făcut bocnă de ger că să prindă primele piese din colecție. Probabil că nu mă pricep eu deloc la modă. Dar puloverașele galbioare combinate cu șorții țiclamen nu-s deloc pe gustul meu. 

img_9805

Stockholm iarna. 

img_9807Eu în Stockholm iarna….fac stand up pe malul lacului Malaren (Se spune Mealaren, primul “a” trebui să aibă două puncte de-asupra, dar nu știu cum să le găsesc la comp).

img_9968Cine știe cum, să pună un “like it” la poza asta.(echipa cu care am filmat)Ghiciți care dintre ei după această călătorie s-a ales cu porecla “Reflex” și care  cu “Mugurel alias Prometeu”?

img_0237Ecranul din spate arată -7 grade! Asta a fost cea mai caldă zi din toate.

img_0300Helsinki.Un lăcaș sfînt poate arată și-așa. Biserica săpată în interiorul unei stînci de granit. Designul te lasă fără suflare…

Rodica Verbeniuc, Moldcell si Nicu Paladi (img_9920ai noștri tineri peste tot sunt). 

 

De ce scriu rar…

Pentru ca n-am timp…

….nici sa-mi vad copiii. Asta ma face sa sufar cel mai mult.

Loading

Blog

4 G

img_3979Volvo, Ikea, Ericsson, Saab,Cardigans, H&M, Abba, Oriflame….si 4 G – pina la 100 Mb pe secunda. Tara celor 96000 de lacuri. Leaganul tehnologiilor informationale. Aparate de fotografiat de peste 8000 de euro bucata.Nene (ciuvaci) trecuti de 50, care stiu mai mult despre tehnologii decit toti moldovenii luati la un loc.

Acoperisul de pe care Carlson venea in tipica famile suedeza sa o nenoroceasca pe Freken Bok. Ger.

Vreo 4 interviuri- toate cu oameni super destepti.

Midii din Marea Nordului. Somon murat de oameni acasa (tot din aceeasi mare).

Vreo 150 de euro lasati la H&M.

Cum pot oamenii sa traiasca asa de bine?

Mi-i somn.

Loading

Blog

Anunt pentru jurnalisti!

Cine vrea sa-si distruga sanatatea, sa-i cada parul, sa nu mai aiba nici un fel de viata personala, sa aiba caderi nervoase, sa-si distruga sistemul imunitar, sa umble cu cearcane pe sub ochi, sa manince toata ziua chifle, sa doarma putin, sa munceasca mult, sa aiba timp liber foarte putin, dar SA LUCREZE LA TV! ADRESATI-VA!

De obicei acest anunt arate asa:

Visezi sa fii reporter? Vrei sa lucrezi in televiziune? Ai absolvit facultatea de jurnalism sau ai experienta in domeniu? Vrei sa descoperi, sa informezi, sa te faci cunoscut? Esti creativ si ai mult zel? Esti omul nostru.  Asta este sansa ta!

Alege anuntul care iti place si trimite un mail pe adresa mea.

nataalbot@gmail.com

Loading

Blog

Știrile ChișTv- noi nu ne terminăm niciodată!

[media id=92 width=470 height=350]

Gata copii. Știrile care nu se termină niciodată, de-a moca nu se mai fac. Dacă v-am adus măcar o linguriță de bucurie, înseamnă că a meritat. Dacă vreți să vedeți continuarea acestui “superminunat” serial, donați 50 de bani pentru viitorul lui printr-un sms cu raspunsul “da” la 8080.

Pun pariu că pe tutun și alte prostioare  dați de zeci de ori mai mult.

Știrile ChișTV sunt interminabile prin idei de subiecte (pe care apropos le mai colectăm), prin inspirație și energia oamenilor cu care s-a lucrat:

Viorel – tu je știi ce cred eu despre un geniu ca tine…

Călin – omul care n-arată pe cît de mult umor poartă prin barba lui…

Voha – ești cel mai autentic personaj din toate pe care le-am văzut în ultima vreme la tv

Voloc- sper foarte mult ca cei care ți-au dat acum o șansă tevor  iubi măcar la fel de mult ca mine…că eu oricînd te primesc înapoi

Arik și Andrei- știu că v-a fost foarte greu să filmați ChișTv. Revoltă și indignarea vis a vis de filmarea pe care v-am impus-o pentru acest proiect o simt și acum. Și știți ce? Dacă vom continua, va trebui să filmați tot așa – ca “operatorii care au fimat cele mai bune nunți și chiar și o zi de naștere a unui procuror”. 80% din operatorii televiziunilor de la noi sunt acum exact la același nivel de competență.

Vă mulțumesc mult, dar și acelei companii care mi-a dat șansa sa public acest experiment pe net.

[media id=90 width=470 height=350]

Serviți oameni buni încă un episod din îndragitul serial al tuturor moldovenilor de pretutindeni: ChișTV.

Știu, nu-mi spuneți că știu, că îl așteptați foarte tare…Țin să vă avertizez că a mai rămas doar unul și după aia trecem iarăși pe meniul de pesmeți televizați…adică pe ce ne dau aia înghițim. Dar știți de ce? Pentru că nu m-ați crezut că votingul pe bune contează. Dar poate se mai schimbă lucrurile.

Vă pup.

[media id=81   ]

Am cam fost prinsa cu trebi si mai sunt. Dar un nou episod al stirilor ChisTv nu intirzii sa vi-l ofer.

Urmariti,comentati, votati…

[media id=79]

Mama ei de audienta!

Va oferim un raport de audienta, dragi cetateni:

Dupa o saptamina de prezenta pe net, primul episod al Stirilor Chis Tv au inregistrat:

aproape 7000 vizualizari pe nataalbot.md

peste 3500 vizualizari pe posmotrel.eu

peste 6000 vizualizari pe allmoldova.com

Sms votingul continua. Urmariti, comentati, rideti,plingeti, dar si votati. Altfel….stiti voi.

La 8080 mesajul “da” sau “nu” pentru ca acest proiect sa aiba o continuare la TV.

[media id=78]

5 saptamini- 5 episoade. Toate fac parte dintr-un pilot pentru un proiect Tv. Nu va stresati prea mult, in cazul in care nu sunteti de acord cu ideea. Aceasta poate sa se opreasca exact aici sau sa merga mai departe. Totul depinde numai de voi. Promit.

“ChișTV” nu inventeaza nimic. “ChișTV” descopera “minunile” moldovenesti,te informeaza si ironizeaza.

8080 este numarul la care puteti trimite un sms cu pretul de 50 de bani. SMS trebuie sa contina “da” sau “nu” pentru ca acest proiect sa-si continuie viata la TV.

Este pentru prima data cind fac un experiment de acest gen. Scot ideea spre judecata publicului, pentru ca sa masuram impactul si vizualizarile.

Nu stiu daca pot sa cer reactii  si comentarii civilizate,dar incerc. Va rog sa nu treceti la ofense personale, ci doar pe seama proiectului.Multumesc pentru sustinere si “best regards” la cei care gindesc la fel ca si noi.

Loading

Blog

O mica victorie…

Ceva timp in urma am primit un mesaj de la o studenta care se plingea pe serviciile prestate de compania de work&travel la care a apelat. Mesajul l-am pus pe blog sub titlul “Despre alegerea corecta”. Dupa asta au urmat discutii destul de neplacute intre mine si compania in cauza, care presupun ca s-a simtit calcata rau pe coada prin acel post.

Iata insa, ca a mai venit inca un mesaj, de la aceeasi Alina.

Buna, Nata! Iti scrie Alina Hamurari,in privinta articolului, care a fost publicat cu denumirea” Despre alegerea corecta”. Astazi, cu MULT efort si nervi am obtinut totusi banii innapoi de la compania data. INSA a fost o unica conditie, erau mai multe, iar cea mai importanta era ca sa va informez ca am primit banii inapoi si ca Articolu sa fie scos de pe blog. Deoarece este o anti-reclama acestei agentii.”

Regret ca am deranjat reputatia companiei  in cauza. Si cred ca m-as simti si mai vinovata daca acest prejudiciu ar fi adus unei companii cu reputatia curata si cu activitatea impecabila. Ma bucur ca am putut sa o ajut pe Alina si multi alti studenti care brusc s-au prins pe ideea ca cineva ii fraiereste. Va stau la dispozitie.

Loading

Blog

best of comedy

Azi am descoperit, absolut intimplator, ca inca mai exista oameni care n-au vazut asta. Deci trebuie sa eliminam urgent aceasta lacuna.

[media id=76 width=470 height=375]

Loading