….etz este putin spus. Ideile si proiectele uneori le astepti ca vacanta din Amsterdam,adica tare mult. Alte ori vin ca tzunami. Noroc de oameni cu mintea aghesmuita. Oameni cu care poti scalda in bere un brainstorming. Shi voobshe.Azi mi-a venit un sms care indata mi-a facut dispozitie si m-a facut pentru citeva secunde sa uit de ridurile facute de atita nesomn. Cind, oare cind, si la ce virsa singele va curge prin vene atit de activ. Iata virsta, 30 de ani, cind sa brazduiesc cele mai importante riduri. Eh, mai devreme sau mai tirziu, oricum vor veni. Mare treaba.Oameni sa fim. Si viata sa izvorasca de unde trebuie.
Apa iaka..Eu atit de tare n-am obisnuit sa postez aici doar evenimente sau impresii puternice, incit activitatea mea din ultima luna nu se incadreaza deloc nici in evenimente si nici in impresii. De aceea, probabil,va intrebati daca nu cumva Albot si-o bagat piciorul in blog si alehamite scrie din cind in cind. Nu, iubiti compatrioti, dar mai ales compatrioate. Urmeaza o metafora….Daca pina acum eram intr-o bicicleta de apa cu pedale si ma plimbam pe lacul secat din Valea Morilor, apoi acum am impresia ca am urcat pe vaporul ala “krutoi”,”Queen Mary” matinca se numeste. Si asa de emotionata sunt de proportiile calatoriei in care m-am pornit, incit sa spun oh-ho-ho! in fiecare zi e ca si cum ai spune nimic.Cei de pe Titanic tot spuneau oh-oh -ho (vor comenta oameni cu “suflet mare”). Ei, saracii, nu se asteptau ca intr-o zi Cameron va face film despre ultim lor calatorie. Asa ca . Ssa nu mai intind mult ryzyna, dragi prieteni. Eu zic: putintica rabdare. In curind va voi povesti totul despre toate. Intii de toate SOON, VERY SOON, aici pe blog va voi arata un proiect despre care chiar VOI veti decide, daca merita sau nu dreptul la viata. Eu stiu sigur ca merita, la fel cum si Lenuta Burghila, care a crezut in Caravela Culturii. O crezut femeia. Si ce daca caravela s-o transformat in daravela. Asta tine deja de maiestria, talentul omului. Apoi, va veni un alt proiect. De care sunt oleaca indragostita, de care oleaca ma tem, fix ca de un barbat si destept si prea frumos. Apoi, va urma…eh, stai ca eu de fapt vroiam sa explic de ce am redus mult prea preatioasa si splendida comunicare cu voi.Nu m-am lasat si nici nu ma voi lasa. Pentru ca eu mizez foarte mult pe voi. In sensul cel mai direct. Si ca sa va demonstrez acest lucru, in curind veti vedea la ce ma refer. Lady si gentlemans, sankiu de atentie si scuzati-mi umila interventie.
Omanos, intelegator, fara vici si copii. Cu virsta 34-38 ani. 067265573
Ai mei se uita toata seara la o comedie timpita de pe N4.Filmul e atit de bun, incit eu, lucrind la calculator reusesc sa pescuiesc un sms de pe ecran. Ciudat este faptul ca acest sms este singurul aparut in ultimele zeci de minute. Or cineva l-a scris ca mostra, ca sa mai convinga niste cetateni ce dau din urechi sa se alature, or o singura telespectatoare in tara asta este la limita disperata a cautarilor unui partener de viata. Pe la mine cred ca intra zilnic mai multi oameni decit se uita acum la N4. Simt chemarea naturii. Vreau sa-i ajut.
Privet fetelor. Va iubesc. Sunati 079755928
Rad budu znakomstvu s hudenkoi jenshinoi do 35 let. Kishineov 068651713 (La 35 si hudenikaya. Ya uite ce pretentios. Daca nu era, demult isi gasea una si nu cheltuia bani pe sms la tv)
Privet. Ma numesc Nastea si am 18 ani. SMS si MMS.Se poate si de sunat. Paka
Ma numesc Nelu si vreau o relatie sincera si serioasa 079351850 (da cine nu vrea Nelu?)
Dimon. Zdarova. Kak dela? privet vsem patzanam s ryshkanovki.
Numele meu este Elena. 079028187. Nu ezita (Elena sa-mi scrii citi n-au ezitat, te rog, doar pentru statistica)
Ti-am spus eu! Este expresia preferata a fiecaruia dintre noi. Nu-i asa? Hai recunoaste! Ce poate fi mai placut decit convingerea ca totul s-a intimplat exact asa cum am presupus noi, iar dupa aceea, ce poate fi mai dulce decit posibiliatea de a exclama: Ti-am spus eu! Vezi ca am avut dreptate! Cind imi vine un val din astea, incerc sa evit mica satisfactie mazochista de a arata cu degetul. Asa ca sper ca ati avut un revelion mai bun decit am presupus. Ba mai mult. Ati avut partea de un super chef, super betie, super mincare, super cadouri, super peripetii, super atmosfera, super muzica…..ori n-a fost chiar asa?
2 kg in plus, nici o fotografie in aparat, 2 ochi tintiti toata noapte la tv, mincare mai mult decit pot duce, un pui de somn chiar in vizita la prieteni, sms-ri cutremurator de previzibile (unele dintre ele venite prin forward , pastrind semnatura oamenilor care au trimis mesajul celor de la care l-am primit eu) si….o exceptie frumoasa. Un mesaj venit de la bunul mei prieten Anatol Durbala. Spune-mi si mie Durbala? De ce oamenii nu prefera sa fie ori ca tine- creativi, ori deloc sa nu trimita sms-ri? Fac si eu un forward spre toti cei care au intrat anul acesta in viata mea si mi-au lasat o strachinuta de afectiune neconditionata: Ana, Mihai, Livia, Sanda, Viorica, Sandu,Viorel. Sergiu, Dorin, Sandu,Kiril si toti oamenii cu intentii bune pentru cei necunoscuti….
Pleaca anul, vine anul, boul lasa buzduganul
Stringe coada-ntre picioare si-ncetisor o ia la vale
Vine Tigrul cel vargat sa ne scoata din rahat
Coltii mari ii stralucesc si ne fac mai indrazneti
Va doresc in Anul Nou drept in frunte-un salaban
Sa nu cumva sa adormiti, asteptind din cer placinti
Sa fiti treji, sa v-apucati soarta smechera de nas
Visele sa se implineasca, banii sa vi se inmulteasca
Viata lunga fara boala, va cuprind, va pup, Durbala!
Sunt zile cind imi vine sa-mi iau lumea in cap. Cind totul mi se pare in zadar. Cind haosul din jur nu se incadreza in necesitatea mea vitala de ordine, logica si ratiune. In acele zile totul isi pierde rostul si incep sa numar zilele care mi-au mai ramas sa traiesc. Apoi vin alte zile. In care toate au sens. Totul are o explicatie. Toti stiu despre ce este vorba, cu ce au sa se ocupe si ce le iese cel mai bine. Oamenii incep organizat sa limpezeasca ceata, iar ceea ce urmeaza este o speranta nou-nascuta despre faptul ca nu chiar totul este ratat….Ce credeti ca vine dupa asta? Recititi primul abzat, pls.Cind descoper aceasta cruda ciclitate ma intreb de fiecare data: De ce?La ce bun aceasta zebra existentiala? Continue Reading
Stiu ce-as fi facut azi daca nu ma durea atit de tare spatele. As fi gasit cel putin 7 motive sa ies din casa, sa merg la lucru, sa ma vad cu cineva, sa-mi umplu timpul cu orice decit lucruri cu adevarat importante. Dar uite ca uneori, sanatatea sau mai bine zis impulsurile pe care le primeste aceasta de la cimpul nostru energetic, ne pun pe rosu la semafor. Asa ca azi, in sfirsit, am stat cit am putut in pat(oricum alta pozitie decit culcata nu-mi produce mare bucurie). Si dupa mai multe tentative pe parcursul ultimei luni, m-am uitat pina la capat un film pe care mi l-a recomandat una dintre cititoarele blogului. Si sunt absolut incintata. “Djulie& Djulia” cu Maryl Streep in rol principal. Tot azi am auzit o interpretare inedita a unui catren: Vine, vine anul nou topii, cu zapada in ograda si tu multe jutarii (la nou cu-cu e tu-tu). Revenind la film, mi-a venit o pofta nebuna sa gatesc ceva, asa ca asta voi face. Am senzatia ca bucataria ar putea sa-mi lecuiasca spatele. Cred ca fiecare femeie trebuie neaparat sa aiba o activitate creativa care sa o incarce cu energie.Asta poate fi curatenia, ingrijirea florilor, crosetatul, redecorarea casei.Asa cum activitatea mea creativa de fiecare zi ma cam stoarce, aflarea la bucatarie ar putea fi o solutie. Ceea ce le si doresc gospodinelor repetente ca mine, pentru care gatitul nu este o obligatie zilnica ci o forma de exprimare a fanteziei si acumulare a energiei. Nu uitati sa va uitati la film. Il gasiti pe torrent…