Browsing Category

Blog

Blog

Urgent!!!

Cind am aflat despre venirea Mariei Arbatova la Chisinau, am solicitat organizatorilor un interviu cu ea. Raspunsul a fost “NU”, pentru ca ea nu are  chef  sa ofere interviuri pentru fiecare in parte. Doar o conferinta de presa, ca sa prinda toti iepurii dintr-o data. Probabil ca cina la care am fost impreuna a lasat ceva in sufletul acestei femei, astfel incit azi dimineata m-au sunat organizatorii si mi-au spus ca Arbatova ar fi gata sa-mi ofere interviul. De doua ore sunt nebuna de cap, nici nu prea sunt sigura ca fac bine scriind toate acestea pe blog. Motivul pentru care am hotarit sa impartas cu voi aceasta noutate este faptul ca mi-ar placea, daca v-ar placea, sa-i adresez citeva intrebari din partea cititoarelor blogului meu. Ce zici? Poti sa vii cu o simpla intrebare despre o problema mai putin simpla sau sa-mi spui o scurta poveste, in baza careia sa vina si intrebarea. M-as bucura sa  am pe linga lista mea de intrebari,  subiecte, solutii, raspunsuri pentru voi.Multa bafta…Interviul vi-l promit tot aici, pe blog.

Maria Arbatova este o scriitoare din Rusia, un activist social (zisa si feminista) care lupta pentru ca femeile sa aiba drepturi egale cu cele ale barbatilor, psihoanalitic, psiholog politic. Este o femeie cu un destin absolut imperfect, invalid, cu 3 casnicii la activ, cu 2 fii adulti si cu o sumedenie de performante pe plan profesional. Are citeva carti excelente, reeditate de nenumarate ori si in mai multe limbi, film realizat dupa scenariul sau, piese de teatru dupa scenariile sale, emisiuni televizate si radio.De 19 ani conduce un club de consiliere psihologica pentru femei si inca unul de instruire pentru femeile care vor sa intre in politica. Mai sunt atitea de povestit despre ea, dar ma tem ca nici asta nu ar fi suficient pentru cei care nu sunt deschisi pentru nimic si interesant….

Loading

Blog

N-am ce scrie

Intru de citeva zile la mine pe blog si ma intreb oare de ce nu scrie fata asta nimic?N-are ce scrie probabil, ori are multa treaba. Si una si alta e adevarat. Ceea ce fac nu-i pentru scris. Ca sa zic asa, e prematur sa impartas.Asa ca vin doar cu citeva impresii. L-am redescoperit pe actorul Anatol Durbala. Anatol, respect!You are my man, iar mama ta face cele mai bune “placinte cu suflet”. Cind l-am cunoscut pe Anatol citiva ani in urma, pe vremea Rondului de Dimineata cu Cheianu, n-am avut timp sa ma lamuresc ce fel de om este. Este un nesuferit extrem de carismatic, destept si talentat. Si mai are un talent pe care-l tin doar pentru mine. Tu je, stii, je. Continue Reading

Loading

Blog

img_22391

 

 

 

 

 

 

SA Trafic Bujor, Viol SRL…ne-marginita imaginatie a moldoveanului…

Loading

Blog

Jiust pur rir

[media id=53]

Echilibru…Iata ce cauta fiecare dintre noi. Noua sa ne placa bomboanele,iar celor care ne sunt alaturi – “fanticile”, noua – pepenii, iar celor de linga noi – semintele. Noua- morcovii, iar celor de alaturi – cozile, noua- sa cintam, iar celor de linga noi – sa danseze. Ultima zi de toamna. Traisca inceputul sfirsitului….

P.S. Cred ca am gasit printre mesaje voastre, doua care se vor alege cu cite un bilet la Arbatova, pentru celelalte inca mai caut. Apropos, cine vrea sa anjunga la Arbatova, grabiti-va…biletele cele mai ieftine se duc fff repede.

Loading

Blog

A fost odata un baietel caruia ii placeau foarte mult calutii.Intr-o zi, pe cind calarea, baietelul a cazut de pe cal, iar mai apoi si animalul s-a rasturnat peste el. Acum baietelul este in coma…

Este o istorie care s-a intimplat acum doua saptamini la centrul de hipism din Chisinau.

Am fost azi cu fetele sa vedem caluti. Sunt tare frumosi. Daca le-as explica ce s-a intimplat cu baietelul, ar putea ele oare intelege de ce unele lucruri se intimpla asa pur si simplu, pentru exista cuvintul destin.

Tare nu-i drept asa…

Dati-mi macar o veste buna din anul asta, pls….

Loading

Blog

Cind ni-i drag, apa ni-i drag

Intro: Oamenii mediocri, negativi, rautaciosi, rauvoitori nu ma intereseaza. Accept ca nu-i padure fara uscaturi, dar incerc sa nu-i judec. Ii las in paza Domnului. Cind insa am motivul sa laud pe cineva, o fac din tot sufletul.

Ieri am incheiat filmarile pentru pilotul noului proiect al casei de productie ZTV. Au fost 3 zile cu desteptare pe la 6 dimineata si aterizare acasa pe la 10 seara. In cea de-a 4-zi lasasem pentru filmari citeva scene fara care nu ne puteam lipsi. Una dintre aceste scene a fost un interviu cu primarul D.Chirtoaca. Ca sa intelegi de ce am hotarit sa postez acest mesaj, vreau sa fac o mica precizare. In tara noastra imi trezesc oroare doua meserii: cea de vinzator de publicitate in mass-media si cea de reporter.Ultima, in special,  este tare “neblagodarnaia”. Oamenii la noi parca-s dati cu leuca in cap,se bilbie, tremura, se hlizesc intr-o prostie,se ascund de camera video, lovesc in camera, striga, fug, nu spun nimic fara sa aiba voia sefului. Vai de capul lor. Un dispecer de la parcul de troleibuz nu poate lega doua vorbe, de frica sa nu fie certat de seful cel mare (care nici el nu poate lega doua vorbe). Am ajuns la faza cu primarul. Continue Reading

Loading